RAVZA GüLü

ASPAWAGenel2 Yorum30 Kasım 2010

Ravza GüLü , Ravza GüLü sohbet , Ravza GüLü chat , Ravza GüLü nedir , Ravza GüLü muhabbet
Sitemizde Anasayfaya dönerek sohbet girişinden sohbet edebilirsiniz
RAVZA-I MUTAHHARA
Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.s.), Mekke’den Medine’ye (M.622) hicret ettiklerinde; Medine’de herkes O’nu misafir etmek istiyordu.Devesini serbest bıraktı ve devenin çöktüğü yere en yakın evde, Hz.Eyyub Ensari’nin evinde misafir oldu. Devenin çöktüğü boş arsa alınarak bir mescid inşa edildi. Mescidin inşası bittikten sonra, çevresine mescide bitişik birkaç oda yapıldı ve Hz.Peygamber buraya taşındı. Hz.Muhammed (s.a.s.), Medine’de bu odalarda kaldı ve orada vefat etti. Mübarek vücudu da vefat ettiği odaya defnedildi. Peygamberimizin kabri, bugün Mescid-i Nebi’nin içerisinde kalmıştır.

Hz.Peygamberin kabri ile, hayatta iken hutbe okudugu minberin arasına ”RAVZA-I MUTAHHARA” denilir. Peygamberimiz çoğu zaman namazlarını burada kılardı. O, buranın fazileti hakkında ”evimle minberim arası, cennet bahçelerinden bir bahçedir” buyurmuştur. (Buhari,Babu Fadlissalah Fi Mekkete vel Medineh) Bu itibarla; Mescid-i Nebi’ye gidildiğinde, namazların ”Ravza-i Mutahhara” denilen bölümde kılınmasına, Müslümanlar büyük önem verirler. Peygamberimizin kabrine bir edep ve tevazu içinde yaklaşırlar. Şair Nabi:

Sakin terk-i edepten, Kuy-i Mahbub-i Hüdadir bu
Nazargah-i ilahidir, Makam-i Mustafa’dir bu

Yani: Edebe aykırı davranıştan sakın. Burası cenab-ı Hakkın sevgili kulunun bulundugu yerdir. ALLAH’in rahmet nazarı ile baktığı, Hz.Mustafa’nın makamıdır bu yer.” diyerek bu hususu ne güzel ifade ediyor.

Hac ve Umre için giden Müslümanlar, Medine’ye uğrarlar. Sevgili Peygamberimizin Mübarek kabrini ziyaret eder, burada ALLAH’a dua ve niyazda bulunurlar. Cenab-ı ALLAH, cümlemizi Sevgili Peygamberimizin şefaatine nail eylesin.

RAVZA GüLü Hakkında Yorum Yaz

E-Bülten

E-Posta adresinizi aşağıdaki bölümden bültenimize ekleyerek yeni yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz!


Aboneliğinizin onaylanması için lütfen verdiğiniz mail adresini kontrol ediniz.!

İletişim Formu

elektronik sigara
elektronik sigara likiti